До Всесвітнього дня боротьби з туберкульозом, 17 березня 2015 року, в приміщенні бібліотеки Дружківського Професійного Навчального Закладу "Дружківський ПЛ" пройшла лекція "Туберкульоз – загроза здоров’ю нації". Лекцію провела дільничний фтизіатр протитуберкульозного кабінету КЛУ ЦМБ – Лемзякова Ірина Олександрівна: "Сьогодні ми поговоримо про хворобу, яка з 1995 року визнана епідемією в Україні, і вона стрімко прогресувала: з 1990 по 2005 роки захворюваність на всі форми туберкульозу збільшилась в 2,6 рази. З 2005 по 2008 роки відмічалась деяка стабілізація епідеміологічних показників. За останні 5 років - захворюваність знизилась з 93;9 на 100 тис. населення у 2008 році до 60,0 у 2012 році, а у 2013 році відбувся ріст захворюваності на туберкульоз в 1,3 рази але за даними соціологічних опитувань, лише 28% українців знають, що в країні лютує епідемія туберкульозу. Щогодини в Україні реєструється 4 хворих з туберкульозом, і кожну годину один такий хворий помирає, серед них - діти, кількість яких з кожним роком збільшується. Щороку в нашій країні вперше реєструється до 40 тисяч хворих на туберкульоз, помирає 10 тисяч. 500 тисяч українців перебувають на диспансерному обліку з приводу туберкульозного захворювання, з них 90 тисяч - з відкритою формою".
Ірина Олександрівна зробила наголос на факторах, які сприяють захворюванню на туберкульоз: "Неповноцінне харчування, алкоголізм, куріння, наркоманія, ВІЛ-інфекція, наявність супутніх захворювань (діабет, виразка шлунка і 12-ти палої кишки, хронічні захворювання легень)".
Діти дуже уважно слухали розповідь та ставили питання: "Які ж основні симптоми туберкульозу?" та "Якою може бути профілактика цього захворювання?"
Ірина Олександрівна відповіла на усі питання, які цікавили учнів: "Симптомами туберкульозу є: тривалий кашель (більше трьох тижнів), кровохаркання, домішки крові в харкотинні, втрата маси тіла, велике потовиділення (особливо вночі), втрата апетиту, періодичне підвищення температури (37,2-37,5), частіше ввечері (17-21 година), знесилення, задишка, біль в грудній клітці".
"Щоб запобігти це захворювання треба: відмовитися від шкідливих звичок, які знижують опірність організму, стежити за чистотою і порядком у приміщенні і за його межами, не допускати захаращення і скупчення пилу, щодня проводити прибирання квартири і меблів вологим способом, як можна частіше провітрювати приміщення, не чистити в кімнаті одяг і взуття, завжди мити руки перед їжею, дотримуватися режиму харчування, не купувати м’ясо, молоко на стихійних ринках, у їжу вживати тільки кип’ячене молоко, дотримуватися режиму праці та відпочинку, загартовувати свій організм, займатися фізкультурою і спортом, частіше бувати на свіжому повітрі, боротися зі стресом, бути непримиренним до санітарних недоліків. Не соромитися робити зауваження, досить популярна профілактика туберкульозу - регулярне флюорографічне обстеження. Все населення 1 раз на 2 роки, а група ризику щодо захворювання на туберкульоз – щорічно, значну роль у попередженні туберкульозу серед здорових осіб, зокрема серед дітей і підлітків, відіграє хіміопрофілактика – вживання протитуберкульозних препаратів. Їх призначають у випадку позитивної реакції Манту, а також при контакті з хворим, велике значення має вакцинація проти туберкульозу. Серед вакцинованих дітей захворюваність знижується в 4 – 10 раз, а смертність – майже у 7 разів. У них туберкульоз, якщо і виникає, перебігає набагато легше".
"Профілактика туберкульозу посідає важливе місце в комплексі заходів, спрямованих на боротьбу з туберкульозом. Пам’ятайте, що здоровий спосіб життя, дотримання вимог гігієни, загартування організму, повноцінне харчування, турбота про зміцнення імунітету - стануть запорукою Вашого здоров’я!"
|